Mutlu Bayramlar

Herkese mutlu bir bayram diliyorum.
Bayramlar ister çekirdek ailenizle ister geniş ailenizle olsun ama mutlu ve birlikte olsun. Birlikteliğin her anının değeri bilinerek olsun. Şükrederek olsun… sevgi dolu, huzurlu, paylaşım dolu olsun.

Çocuklarımız böyle deneyimlesin bayramı, birlikteliği yaşasınlar, sevgi anlarını kodlasınlar beyinlerine.

Bayram zoraki ziyaretlerden, mecburiyetlerden, zorla el öpmelerden, harçlık toplamaktan ibaret olmasın; ama bayram sadece tatil demek de olmasın. Çekirdek ailenizle tatilde olsanız da bayram olduğunu hissedin, hissettirin, birbirinizle bayramlaşın, kaldığınız oteldeki insanlarla bayramlaşın, çocukluğunuzda bayramları nasıl geçirdiğinizi, anılarınızı, aile tarihinizi anlatın. Eşler olarak farklı ailelerden geliyorsunuz, iki taraftaki farklılıkları iyi ya da kötü olarak nitelemeden anlatın ki; çocuklar tek bir doğru olmadığını, her ailenin farklı gelenekleri olabileceğini ve farklılıkların kucaklanması gerektiğini öğrensinler.

Niçin zoraki ziyaretler dediğimi de açıklayayım; eğer aile ziyaretleri yaptığınız bir bayram geçiriyorsanız o zaman bunu çocuğunuza nasıl anlattığınız, sizin nasıl hissederek yansıttığınız çok önemli. Ziyarete gittiğiniz kişileri tanıtın, gitmenizin niçin önemli olduğunu açıklayın. Oradayken çocukları el öpmeye zorlamayın. Geleneği ve arkasındaki değerleri anlatın ve kararı onlara bırakın. Önemli olanın bir arada olmak ve huzurlu, sevgi dolu bir bayram paylaşmak olduğunu unutmayın.

Bayram öncesinde ya da sonrasında aile değerlerinizi konuştuğunuz bir aile toplantısında bayramlarda hangi değerleri deneyimlediğinizi konuşabilirsiniz. O zaman bu ziyaretler, el öpme daha anlam kazanacaktır. Unutmayın ki çocuklara sadece “bunu yapmalısın çünkü gelenek bu” ya da “çünkü ben öyle istiyorum” demek işe yaramaz; ya da “çünkü karşılığında bayram harçlığı alacaksın” demek yanlış bir değer aşılar. Çocuk yapacağı davranışı değerler boyutunda anlamlandırdığında, sizden model olarak gördüğünde ve bunu bir aile değeri olarak yaşadığında içinden gelerek yapar.

Herkese en içten sevgilerimle…

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top