Mükemmel Değil Yeterliyim

Bir önceki paylaşımımda hayatlarımızı mükemmel göstermekle ilgili Bréne Brown’un dünyada en çok izlenen TED konuşmalarından biri olan “Kırılganlığın Gücü” başlıklı konuşmasından alıntı yapmıştım.

Bréne Brown diyor ki; “Daha çocuğumuz doğduğu gün onu kucağımıza aldığımız anda “şuna bakın, ne kadar mükemmel. Benim işim onu bu mükemmellikte tutmaya devam etmek“ diyoruz. Halbuki bizim işimiz bunu demek değil; bizim işimiz ona “mükemmel olmadığını biliyorum, sen bu dünyaya mücadeleye hazır halde geldin. Sevilmeye ve ait olmaya değersin ve bu benim işim demeliyiz.” diyor.

Mükemmeliyet çıtasını çok yukarı koyup hataların üzerini örtmek ya da yokmuş gibi davranmak yerine “nasıl düzeltebilirim” deme cesaretini göstermenin önemini vurguluyor.

Bunu yaptığımızda deneyimleyeceklerimizi şöyle sıralıyor:

Hayatta kendimizi ortaya koymak
Görünür olmak
Tüm kırılganlığımızla var olmak
Hiçbir garanti olmadığında bile tüm kalbimizle sevebilmek
Şükür / minnet duygusunu hissederek Mutluluğu deneyimlemek
“Yeterliyim” diyebilmek

Yeterli olduğumuzu hissettiğimizde hem çevremizdeki insanlara hem de kendimize karşı daha nazik ve şefkatli olabiliriz. Bağırmayı bırakıp dinlemeye başlayabiliriz.

Bu çok etkileyici konuşmayı ilham veren videolar başlığına tıklayarak izleyebilirsiniz.

Söyledikleri o kadar önemli ve o kadar kıymetli ki; çünkü mükemmeliyet çabası ve -mış gibi yaşamak insanın üzerine büyük baskı kurarak duyguları da bastırmaya ve dışarı genelde öfke patlamaları yansımasına neden oluyor. Bu yanılgılardan kurtulup özgürleşerek yerine “Yeterliyim” duygusu ile yaşamaya başladığımızda hem kendimizle hem de dünyayla barış ilan etmiş oluyoruz. Bunun sağladığı iç huzur çocuklarımızı ve yaşantımızı nasıl etkiler bir düşünsenize…

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top