Her Şey Yetiştirmeye Bağlıdır

Bunu okuyunca anne babalar “of ne kadar baskı yaratan bir cümle” diye düşünebilir. Ben baskı yaratan değil de sorumluluk yükleyici demek istiyorum. Çünkü bu cümlenin çok haklı bir tarafı var ki; çocuğumuzun kişiliği bizim onu yetiştirme tarzımızla şekilleniyor.

Hayata ve tüm canlılara sevgi dolu gözlerle mi; nefretle mi bakacak? Yaşama güvenle mi; korkuyla mı bağlanacak? Karşısına çıkacak zorlukları dirençle mi yoksa fazla kırılganlıkla mı karşılayacak? Bu soruların cevapları bizim ona ne kadar koşulsuz sevgi sunduğumuzla, ne kadar varlığını kabul ederek değerli olduğu hissiyatını verebildiğimizle, ne derecede güven aşıladığımızla, ne kadar hayata hazırlayabildiğimizle ilgili.

Ebeveynliğin sorumluluğu ve bedeli çok ağır olsa da iyi ki artık bu konuda ulaşabildiğimiz pek çok kaynak var. Anne-Babalığı daha rahat, akışta, sevgi ve kabul temelli, daha mutlu deneyimlemek mümkün. Çocuğunuzun ihtiyaçlarını özenle karşıladığınız kadar; sizin de ihtiyaçlarınızın karşılanacağı doyumlu bir ebeveynlik yolculuğu aslında olabilir. Yani bu büyük sorumluluk bir yük gibi hissedilmek zorunda değil.

Anne-Baba ve çocuk ilişkisinin temeli doğru iletişim becerileri. Çoçuğunuza ne zaman ve nasıl yardım edeceğinizi bilmek, ilişkinizi güçlendirecek donanıma sahip olmak, sizin çoçuğunuzun davranışıyla ilgili bir sorununuz olduğunda bunu nasıl ifade edeceğinizi bilmek, farklılıklarınızı anlamlandırmak üzerinizdeki yükü çok ama çok hafifletir.

Mükemmel olmak zorunda değilsiniz; hatta olmayın da zaten. Sadece bu donanımların farkındalığına sahip olun; ve insan olduğunuzu unutmayın.

Yardıma ihtiyacınız olduğu noktada buradayım. İlk eğitim Mayıs ayı ortasında açılacak. Detaylar yakında.

~~~~~

Everything depends on upbringing. (Leo Tolstoy)

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top