Hayalinizdeki Ortama İletişimle Kavuşabilirsiniz

“Ev” sizin için ne ifade ediyor? Evinizde kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Nasıl bir ortamda, kimlerle yaşıyorsunuz? Daha fazla hangi duyguları deneyimlemek isterdiniz?

Birlikte gözden geçirmek ister misiniz?

 • GÜVENLİ – Aile birliği içinde kendinizi güvende hissediyor musunuz? İhtiyacım olduğunda her an benim yanımda dururlar hissiyatını yaşayıp yaşatabiliyor musunuz?

 • DEĞERLİ – Ailede herkesin birbirine değer verdiğini hissediyor musunuz? Takdir edildiğiniz, değer gördüğünüz hissini ne kadar deneyimliyorsunuz? Siz eşinizi ve çocuklarınızı yeterince takdir edip, değerli hissettirebiliyor musunuz?
 • SAYGILI – Ailede herkes birbiriyle saygılı şekilde iletişim kuruyor mu? Siz çocuklarınıza, çocuklarınız size, eşinizle birbirinize içten gelerek saygınızı gösteriyor musunuz?
 • SEVGİ DOLU – Sevginizi yeterince hissettirebiliyor, sevildiğinizi hissediyor musunuz? Sevgiyi nasıl ifade ediyorsunuz? Nasıl ifade edildiğinde kendinizi tatmin olmuş hissediyorsunuz?
 • KABUL GÖRÜLEN – Evinizde olduğunuz gibi kabul ediliyor musunuz? Yoksa sürekli eleştiri, etiketleme, küçümsenmeye mi maruz kalıyorsunuz? Peki ya siz eşinizi ve çocuklarınızı oldukları gibi görüp, kabul edebiliyor musunuz? Kabul seviyenizin değiştiği zamanları fark edebiliyor musunuz?
 • BAĞLANTIDA – Sizce aile bireyleri birbiriyle bağlantı içinde mi? Yoksa bambaşka gezegenlerde gibi mi yaşıyorlar? Bağlantının sağlanması için dinlemek, kabul etmek, duygu ve ihtiyaçlara duyarlılık göstermek, dokunmak, anlamak, güvenmek gerekiyor. Ailenizde bunları ne kadar hayata geçirebiliyorsunuz?
 • ÖZERKLİK – Aile bireylerine kendilerini gerçekleştirebilecekleri özgür alan tanınıyor mu? Çocukların bireyselliklerini tanıyıp kendi hedeflerini seçmeleri, buna yönelik planlarını oluşturmaları için destek ortamını sağlayabiliyor musunuz? Aynı şey eşler arasında da geçerli. Ortak hedeflerinizin dışında bireysel hedefleriniz de var mı? Olması destekleniyor mu?
 • RAHATLIK / AİDİYET – Evinizde rahat mısınız? Yoksa kendinizi bir yabancı gibi mi hissediyorsunuz? Uzakta geçirdiğiniz birkaç günün sonunda evinizi özleyip, gelince “oh, sonunda evime döndüm” diyebiliyor musunuz?
 • İŞBİRLİĞİ İÇİNDE – Çocuklarınız ve eşinizden ne kadar işbirliği görüyorsunuz? Yoksa daha çok direnç mi deneyimliyorsunuz? Siz işbirliğine davet eden bir dil kullandığınızı düşünüyor musunuz? Ricalarınızı ifade ettiğinizde “hayır” duymaya tahammül gösterebiliyor musunuz? Nasıl tepki veriyorsunuz?
 • DAHİL EDİLMİŞ – Aile içinde verilen kararlara herkes dahil oluyor mu? Yoksa genelde kararları siz verip çocuklara ya da eşinize deklare mi ediyorsunuz? Herkes birbirinin hayatına müdahil olmadan dahil edilebiliyor mu? Sınırlar net çizilebilmiş mi? Netleşmesi için neler yapabilirsiniz?
 • EMPATİK – Empati becerisi üsttekilerin hepsiyle bağlantılı olmakla birlikte aslında bir ailenin tutkalı. Birbirinin duygu ve ihtiyaçlarına duyarlı olmayı ve karşı tarafın bakış açısını anlamayı gerektiriyor ancak sorunları üstlenmemek üzere doğru duygusal sınırı çizebilmeyi de getiriyor. Ailenizdeki bireyler birbirinin duygularını üstlenmeden empatik destek sağlayabiliyor mu?

Çok fazla soru sorduğumun farkındayım.

Bu soruları size sadece bir iç görü sağlayıp aile ortamınıza neleri daha fazla yansıtmak, hayata geçirmek istediğinizle ilgili farkındalık sağlamak amacıyla ifade ettim.

Bunları okumak sizde nasıl bir duygu oluşturdu?

Hayal ettiğiniz ev ortamında bu duygular var mı?

Evet bunların olmasını isterdim diyorsanız gerçekte ne kadarı hayata geçiyor?

Daha fazlasının hayata geçmesi için neler yapabilirsiniz?

Yok ben bunları değil de; başka türlü bir ev ortamı hayal ediyorum dediğiniz noktalar neler?

Benimle paylaşır mısınız?

Ailede İletişim eğitimleri ve bireysel seansları tam olarak hayal ettiğiniz ev ortamına ulaşmanız için yapabileceğiniz sizin kontrolünüzde olan neler varsa onlara odaklanarak ve sizi doğru iletişim becerileriyle donatarak aile yaşamındaki yolculuğunuzun daha keyifli ilerlemesine yardımcı oluyor. Daha fazla bilgi almak için benimle iletişime geçebilirsiniz.

İçten sevgilerimle…

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top