Doğan Her Bir Çocuk Kutsal Bir Emanet

Sevgili Doğan Cüceloğlu Hoca’mız diyor ki; doğan her çocuk kutsal bir emanet, bunun farkına vardığımız zaman, onların içindeki müthiş potansiyeli de fark ettiğimizde vebalinin farkına varırsın ve elinden geleni yaparsın. Bu sana bir yük getirmez; bu senin hayatına şükür duygusu getirir. Görevinin farkına vardığın andan itibaren dersin ki “şükürler olsun, her türlü eziyeti çekerim; ama iyi ki varlar. Elimizden gelenin en iyisini yapacağız”.

Yukarıdaki cümleleri onun bir röportajından dinleyerek yazdım. Videosunu da paylaşacağım. Ama bu sözler üzerine biraz birlikte düşünmeye davet etmek istiyorum sizleri.

Çocuklarınızı kendinize ait olarak mı görüyorsunuz yoksa birer emanet olduklarının farkında mısınız? Bu çok önemli bir ayrım; çünkü emanet olduklarının bilinciyle ebeveynlik yapmakla fazla sahiplenerek çocuk yetiştirmek birbirinden çok farklı sonuçlar doğuruyor.

Çocuklarınızı sizlerden bağımsız birer birey olma yolculuğunda nasıl destekliyorsunuz? Bu konuda bilinçle atılabilecek adımları başka bir yazıda sizlerle paylaşacağım. Siz neler yapıyorsunuz? paylaşmak isterseniz çok sevinirim.

Elinizden gelenin en iyisini yapmak konusunda kendinizi nasıl hissediyorsunuz? “Yok yapamıyorum, yetersizlik hissediyorum” diyorsanız; sizce neye ihtiyacınız var?

Doğan Hocam Geliştiren Anne-Baba kitabında diyor ki; anne ve baba için doğru hedef şu olmalıdır: Çocuğum öyle biri olsun ki, her türlü koşulda kendi ayakları üzerinde durabilsin, “iyi” olanı, “doğru” davranışla hayata uygulayabilsin; yaşamın her türlü müziğinde doğru ve etkili dansı yapabilecek bilgi ve becerisi olsun.

Böyle biri içten güdümlüdür, gönlünün muradını keşfetmiştir, kendi kararlarını verip eyleme dökebilir ve eylemlerinin sonuçlarından sorumluluk alır. Bu insan “evet”ini ve “hayır”ını keşfetmiştir. Böyle birinin yetişmesi için anne-babanın yapması gereken, çocuğun deneyim kazanmasına ortam hazırlamaktır.

Benim gönülden katıldığım bu cümleleri sizlerle paylaşmak istedim. Bir sonraki paylaşımımda kitaptan alıntılarım devam edecek.

Sevgili Doğan Cüceloğlu hocamız doğan ve doğacak olan bütün çocukların olabileceklerinin en iyisi olması yolunda anne-babalara, öğretmenlere hizmet vermeye ömrünü adadı. Onun fikirlerini yaşatmaya, yaymaya gönül vermiş pek çok meslektaşımla birlikte çalışmaya devam edeceğiz.

Duygularınızı ve düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. İçten sevgilerimle…

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top