Çocuklar Geleceğindir

Mustafa Kemal Atatürk çocukların toplumların, dünyanın geleceği olduklarını, onların iyi yetişmesiyle Türkiye’nin ve dolayısıyla dünyanın daha huzurla, barış içinde yaşanacak bir yer olacağını öngörerek “Bugünün çocuğunu, yarının büyüğü olarak yetiştirmek hepimizin insanlık görevidir“ demiş.

Bir başka konuşmasında “Çocukları sağlıklı ve bilgili yetiştirilmeyen uluslar, temeli çürük binalar gibi çabuk yıkılırlar” demiş. Çocukların eğitimi konusunda bilinçli olmanın, onların iyi yetişmesinin toplumsal bir mesele olduğunun altını çizmiş.

Ancak bir başka konuşmasında benim en sevdiğim cümleleri olan şunları  da eklemiş; “Hedefe yalnız çocukları yetiştirmekle ulaşamayız! Çocuklar geleceğindir. Çocuklar geleceği yapacak adamlardır. Fakat geleceği yapacak olan bu çocukları yetiştirecek analar, babalar, kardeşler hepsi şimdiden az çok aydınlatılmalıdır ki, yetiştirecekleri çocukları bu millet ve memlekete hizmet edebilecek, yararlı ve faydalı olabilecek şekilde yetiştirsinler! Hiç olmazsa yetiştirmek lüzumuna inansınlar!”. Çocukların ilk yetiştikleri yer içine doğdukları aileler, dolayısıyla ailelerin sorumluluğunun bilincinde olması çok önemli. Mükemmel ebeveynlik yapmak değil; ama elinden gelenin en iyisini yapmak için kendini yetiştiren, geliştiren, çocuğuyla iletişimi için çaba gösteren, emek veren, o çocuğu dünyaya getirirken üstlendiği sorumluluğu fark eden anne babalar olabilmek çok kıymetli.

Çocukların iyi yetişmesinde Ata’mızın kastettiği konu sadece iyi bir akademik eğitim sağlamak değil, bana göre bunun öncesinde mutlu, psikolojik sağlamlığı olan, sevgi dolu, adil, dürüst, sorumluluk sahibi, farklılıklara saygılı, duygu yönetimini yapabilen, duyarlı, ailesine, vatanına bağlı ama aynı zamanda bağımsız, “farkında” çocuklar yetiştirebilmek. Bu konuda görev sadece okullara ve öğretmenlere değil, önce ailelere düşüyor. Bu değerler en önce ailede aşılanıyor. Daha sonra gittiği okullarda pekişiyor. Ailede bu değerler yaşandığı oranda aktarılabiliyor. O yüzden çocukları iyi eğitelim tabii; ama önce anne babaları, daha sonra öğretmenleri, eğitimcileri eğitelim. Eğitelim ki gelecek nesillerin daha iyi bir dünyada yaşama şansı olsun.

Ülkenin bağımsızlığının kazanıldığı bu günün çocuklara armağan edilmiş olması çok anlamlı. Çünkü bağımsız vatanımız onlara emanet. Bağımsızlığımızın korunması, daha kendine yetebilen, üreten, büyüyen bir ülke olabilmemiz konusunda onlar bizim geleceğimiz. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun. Daha iyi bir gelecek yaratmak için çalışmaya devam.

Ne dersiniz? Duygu ve düşüncelerinizi benimle paylaşırsanız çok sevinirim. İçten sevgilerimle…

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top