Anne-Babalığınızda Fabrika Ayarlarınızın Farkında Mısınız?

Bazen ebeveynliğin pozitif sonuçlar doğurması için çaba gösterilmesi gereken bir iş olduğunu unutuyoruz. İyi ebeveynlikte olağanüstü bir kişisel farkındalık olması gerekiyor. Yorgun, stresli, ve limitlerimizi zorlayan anlar yaşadığımızda neler yaptığımıza dönüp bakmalıyız. Bunlar bizim “fabrika ayarları”mızdır. Fabrika ayarlarımız daha iyi bir yol seçemeyecek kadar yorgun olduğumuzda verdiğimiz tepkiler ve yaptığımız davranışlardır.

Fabrika ayarlarımızı yoğunlukla kendi anne-babamızdan edinmişizdir. Bunlar biz yetişirken içimize işlemiştir. Gerçekten söylemek istemediğimiz bir şey söylediğimizde; gerçekten vermek istemediğimiz bir tepki verdiğimizde veya bir aksiyonda bulunduğumuzda; çocuğumuzla daha etkili bir iletişim kurmanın daha iyi bir yolu olduğunu bilip nasıl yapacağımızı bilmediğimizde ve bunun için kendimizi kötü hissettiğimizde fabrika ayarlarımızla hareket ediyor olabiliriz. Çocukları olan herkes bu duyguyu bilir.

İşte bu yüzden fabrika ayarlarımızı fark etmek, anlamak ve üzerinde çalışmak çok önemlidir. Çocuklarınıza verdiğiniz tepkiler ve onlara davranışlarınız hakkında neleri seviyorsunuz? Neleri sevmiyorsunuz? Kendi yetiştirilmenizin bir tekrarı olan neleri yapıyorsunuz? Neleri değiştirmek istersiniz? Sadece doğal eğiliminizin farkında olduğunuzda neleri daha iyi yönde değiştirmek istediğinize karar verebilirsiniz.

Gerçek bir değişiklik yaratmak için öz farkındalığımızı arttırmak ve bilinçli farkındalığımızla karar vermek ilk adımlardır. Bu şekilde daha iyi birer insan ve sonrasında daha iyi birer anne-baba olabiliriz.

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top