Görünmez Anneler

Bir anne olarak görünmez olduğunuzu hissettiniz mi?

Benim çok gözlemlediğim ve etkilendiğim bir konu bu. Yeni bebeğiniz olmuştur, hastaneye ya da evinize bir sürü ziyaretçi gelir, herkes bebeğe bakar, iltifatlar eder, bebek hakkında pek çok soru sorar, yorum yapar. Emiyor mu? Ne kadar emiyor? Uyuyor mu? Nasıl uyuyor? Ne kadar uyuyor? Bu çocuk aç! Böyle üşür. Kucağa alıştırma! Ağlatma! Bırak ağlasın! Herkesin duymaya ihtiyacımız olmayan bir yorumu var. Genelde kimse annenin gözlerine bakarak içtenlikle “Sen nasıl hissediyorsun?” “Senin için ne yapabilirim?” diye sormaz.

Sokakta bebek arabasıyla yürürsünüz. Herkes bebeğe bakıp bir yorum yapma ihtiyacı hisseder ama kimse annenin yüzüne bakmaz. Bundan üç yıl kadar önce Meghan Markle bir röportajında gazetecinin “tüm baskıları fiziksel ve psikolojik olarak nasıl kaldırıyorsun? İyi misin?” Sorusu karşısında yeni evli ve yeni anne olmanın kadının üzerindeki yükünü vurgulayarak, ve gözyaşlarını tutmaya çalışarak “çok teşekkür ederim, benim nasıl olduğumu fazla insan sormadı” demişti.

Annelerin duygusal durumu çocuk hangi yaşta olursa olsun her zaman arka plana itiliyor aslında. Herkes çocuğa ilgi göstererek annenin de mutlu olacağını mı düşünüyor acaba?

Anne bir anda görünmez biri oluyor. Sanki bebek cevap verebilirmiş gibi sorular yöneltiliyor. Annen iyi bakıyor mu sana? Annen mama vermedi mi sana? vs…

Aile yakınları ya da arkadaşlar kapıdan girince çocuğa en büyük tezahüratı yapıp hatta kucaklayıp götürüp bazen anneyi görmüyor bile, ya da bir gölge olarak görse de gerçekten gözlerine bakıp onun da görülme, kabul edilme, anlaşılma ihtiyaçlarını fark etmiyor.

Anne olunca zaten kişi ister istemez kendini ikinci plana atmışken; bir de bunu en yakınlarının yapması anneye kendini görünmez hissettiriyor. Çok isteyerek anne olmuş olsa bile varlığının tanınması her insanın en temel ihtiyacı ve hiç kimse böyle bir muameleye psikolojik olarak hazır olmuyor.

Toplumsal olarak bu konuda bir bilincin oluşmasına, daha empatik yaklaşmaya ve daha duyarlı olmaya ihtiyacımız var.

Sizin bu konuda paylaşmak istediğiniz neler var? Yeni anne olunca, hangi zorlukları yaşadınız? Var olma mücadeleniz ne durumda? Benzer duyguları yaşadınız mı? Benimle paylaşırsanız çok sevinirim.

Tüm anneleri şefkatle sarmalıyorum ❤️

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top