Annelik ve Kimlik Karmaşası

🍀 Hem bir anne hem de bir eş nasıl olacağım?

🍀 Önemli hiçbir şey yapmıyorum

🍀 Ev işlerini yeterince yapamıyorum

🍀 Ben kimim?

🍀 Eskiden çok azimliydim

🍀 Bir zamanlar hedeflerim vardı

🍀 “Sadece” bir anneyim

🍀 Eve finansal katkıda bulunmuyorum

🍀 Eskiden bir sosyal hayatım vardı

🍀 Vücuduma yabancı hissediyorum

🍀 Arkadaşlarımla bağlantıda hissetmiyorum

🍀 İşe dönünce kötü bir anne mi olacağım?

🍀 İyi bir anne değilim, ne yapacağımı bilmiyorum

🍀 Bir yetişkinle sohbet etmeyi unuttum

🍀 Kimse beni anlamıyor, çok yalnızım

🍀 Neden mutlu değilim? Çok mutlu olmalıydım

Annelik herkes için farklı bir süreç. Bazıları için daha kolayken bazıları için daha zorlayıcı olabiliyor. Doğrusu yok yanlışı da yok. Ama hayat ve hormonlar o kadar değişiyor ki genel olarak benzer kimlik sorgulamalarını hemen herkes yaşıyor.

İlerleyen zamanlarda kimi anneler “başka hiçbir mesleği yapmak istemezdim, annelik beni çok tatmin ediyor” derken kimi anneler “ürettiğim bir hayata ihtiyacım var” diyebiliyor. İkisi de harika yeter ki anneler mutlu olsun ve mutlu çocuklar yetişmesine katkıda bulunsun.

Belki çok sevdiğiniz bir kariyere ara verdiniz ve işe dönmek istiyorsunuz… Belki çok hareketli bir sosyal hayatınız vardı ve özlemini çekiyorsunuz… Belki çok seyahat ediyordunuz ve şimdiki hayatınızı monoton ve kısıtlayıcı buluyorsunuz… Hepsi ve veya daha pek çok seçenek olabilir. Hepsini kabulle kucaklamak gerekiyor.

Siz yukarıdaki hangi sorgulamalara kendinizi daha yakın hissettiniz?

Annelik pek çok duyguyu bir arada yaşatıyor insana. Mutluluk, huzur, şükür, suçluluk, yetersizlik, kendini yargılama, öfke, şefkat, sevgi vs. Ama kesin olarak bildiğim bir şey varsa; o da siz ne kadar kendi duygularınızın farkında ve kontrolünde olursanız o kadar her şey zamanla dengeye oturuyor. Hayat normale dönüyor.

Anneliğin her saniyesini aynı derecede sevmeyeceğinizi bilmek ve kabullenmek önemli ve özgürleştirici. Tüm duygular anlık ve geçiyor. Koşulsuz, sonsuz sevgi kalıyor. Ve kendi yeni kimliğinizi oluşturmak önemli. O size eşlik ediyor.

Siz hayatı normalleştirmek için neler yapabilirsiniz? Kendi kontrolünüzde olan yapabileceğiniz neler var? Şu anda anneliğinizin hangi aşamasındasınız? Kim olduğunuzu biliyor musunuz? Bilmek, bulmak, yaratmak için neye ihtiyacınız var?

Bu yazıyı paylaş

Yorum bırakın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Scroll to Top